Książka DROGA ŚMIERCI

Słowo wstępu

Książka Droga Śmierci opisuje niezwykłą historię operacji Hannibal, prowadzonej przez Niemców pod koniec II Wojny Światowej. Celem operacji było uratowanie cywilów mieszkających w Prusach Wschodnich oraz pozostałej armii niemieckiej zepchniętej przez Rosjan na brzegi Zatoki Gdańskiej. Jedyną drogą ucieczki dla milionów cywilów i żołnierzy była droga morska.

 

Książka pozwala zgłębić wiedze na temat trzech największych katastrof morskich. 

Na zatopionych statkach Wilhelm Gustloff, Steuben i Goya zginęło pomiędzy 15 a 20 tysięcy ludzi: żołnierzy, rannych, dorosłych i dzieci. Wraki związane z operacją Hanibal łączy swoista historyczna układanka, znacząca na dnie morza tytułową „Drogę Śmierci”. Historycy określają tę operację jako największa morską ewakuację w dziejach wojen. Pomimo tych wielkich tragedii i łańcucha ludzkich dramatów operacja Hanibal pozwoliła na ewakuację niemal 2 milionów osób z użyciem około tysiąca jednostek pływających.

 

Książka Droga Śmierci została wydana w 75. rocznicę największej katastrofy morskiej na świecie (30.01.2020 r.). To idealny moment na upamiętnienie całej historii operacji Hannibal i tego, co się wtedy wydarzyło.

pl1

Termin ekspedycji:

2018-2019

Zespół:

Balitctech – grupa nurkowa z Trójmiasta, zajmująca się badaniem wraków Bałtyku i propagująca Bałtyk jako jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania na świecie, pod nadzorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Od Autora:

„Inspiracją do napisania tej książki była inwentaryzacja wraków Gustloff, Steuben i Goya, którą wraz z grupą Baltictech, pod nadzorem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przeprowadziłem w latach 2018-2019. Nurkowanie na wrakach to swoista podróż w czasie, która zmusza do refleksji. Podczas naszej pracy zrobiłem setki zdjęć podwodnych.

 

W książce umieściłem te, które zostały opublikowane po raz pierwszy. Podałem również wiele informacji historycznych, które opisują ostatnie dni Prus Wschodnich z perspektywy ewakuacji morskiej. Zapraszam do zapoznania się z interesująca i odświeżoną wersją wydarzeń”.

Tomasz Stachura

 

Zamów książkę
2_gustloff1-gustloff4-gustloff5-gustloff6-gustloff2-steuben5-steuben6-steuben4-steuben3-steuben3-goya2-goya4-goya5-goya6-goya
Layer_18

Zapraszam do zgłębienia historii i obejrzenia niepublikowanej galerii zdjęć

Zamów książkę